niedziela, 5 lutego 2017

"Dziewczyna z ogrodu" Parnaz Foroutan

Autor: Parnaz Foroutan
Tytuł: Dziewczyna z ogrodu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Wyzwanie: Przeczytaj książkę, która ma w tytule: Miejsce


Fabuła:

Opowieść o pożądaniu, obsesji i władzy, które doprowadzają do upadku zamożnej rodziny perskich Żydów w XX-wiecznym Iranie.

Pomimo wielkiego bogactwa i pozornego sukcesu, Asher – będący głową rodziny żyjącej w irańskim mieście Kermanshah – nie może doczekać się syna, którego pragnie ponad wszystko.
Jego młoda żona, Rakhel, musi mierzyć się z surowymi wymaganiami stawianymi kobiecie w społeczeństwie, w którym jej wartość ocenia się przez pryzmat zdolności do wydawania na świat zdrowych synów.
Zagubiona dziewczyna nie potrafi poradzić sobie z presją otoczenia, która pogłębia się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że dziecka spodziewa się jej szwagierka. Z czasem Rakhel zaczyna hodować w sobie zazdrość i mściwość, które na zawsze ją odmienią.
Wkrótce sfrustrowany Asher podejmuje fatalną w skutkach decyzję, która zaważy na losach całej rodziny i zatruje duszę Rakhel tak, że ta nie cofnie się już przed niczym, aby ocalić swój status.Starsza kobieta mieszkająca w Stanach snuje swoje wspomnienia o życiu w Iranie. Jej wspomnienia są dość chaotyczne i z okruchów poznajemy koleje jej losów jak i losów jej  rodziny. To przede wszystkim opowieść o kobietach, które muszą żyć w takich czasach, gdzie nie mają żadnych praw. Jest tu np. pewna młoda kobieta, z którą mąż się rozwiódł i zostawił sobie dziecko a ją odesłał do braci. Ta dziewczyna nie ma wyboru, nie może się sprzeciwić , dochodzić swoich praw. 
Główna bohaterka Rachel nie może mieć dzieci, a o statusie żony decyduje ile da synów mężowi. Powoli staje się złośliwa, rozgoryczona a nawet szalona. Widzimy jej przemianę i jakim złym staje się człowiekiem. 

Jest to jednocześnie powieść piękna, ale też i bardzo smutna. 
Jak bardzo się cieszę, że mogę żyć tu i teraz i mogę być wolna i decydować o sobie. Takie książki uzmysławiają jaką trudną drogę musiały przejść kobiety i nadal muszą w pewnych zakątkach świata.

Autorka pisze tak, że już nie można się doczekać finału historii. Ciekawe jest to, że inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami ze swojej rodziny.

Gorąco polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz