środa, 18 stycznia 2017

"Złodziejka książek" Markus Zusak

Autor: Markus Zusak
Tytuł: Złodziejka książek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wyzwanie: Tygodniowe Wyzwania Książkowe FB-książka wybrana przez innego użytkownika, oraz Przeczytaj książkę, która ma w tytule: Osobę oraz Domowa biblioteczka


Fabuła

Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…


Jak napisać kolejny raz o II Wojnie Światowej i śmierci w niebanalny sposób? Może czyniąc narratorem śmierć....
Mamy tu niemiecką dziewczynkę, która trafia do rodziny zastępczej i która podczas drogi do nowej rodziny traci braciszka, ale "zyskuje" pierwszą książkę. Mamy też przybraną niemiecką mamę - szorstką kobietę o dobrym sercu i niemieckiego papę, który jest gotowy do największych poświęceń. Po pewnym czasie dołącza do nich Żyd Max ukrywający się w piwnicy ich domu. Mamy też przyjaciela, towarzysza dziecięcych zabaw.

To książka o przyjaźni, o poświęceniu, o sile słów, o przypadku rządzącym naszym życiem i miłości. Ta miłość nie wychyla się na pierwszy plan, nie jest ckliwa, ale jest - otacza niemiecką rodzinę i ich przyjaciół.

Jest to też książka o strachu, śmierci, bólu i złodziejstwie. Śmierć towarzyszy cały czas naszej bohaterce zabierając na początek braciszka.

Kradzieże książek odmieniają życie Liesel - na początku uczy się pisać i czytać. A potem kradnie kolejne książki i stają się one wytchnieniem nie tylko dla niej.


Warto przeczytać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz