wtorek, 15 sierpnia 2017

"Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet" Anna Moczulska

Autor: Anna Moczulska
Tutył: Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet.
Wydawnictwo: Znak Literanova




Opis:

I żyli długo i szczęśliwie? Takie rzeczy to tylko w baśniach, powiecie.

Okazuje się jednak, że czasem bajki zdarzają się naprawdę. Niektóre królewny i księżniczki przeżywały historie rodem z baśni…

Zofia Jagiellonka na przykład zaczęła chorować. „Puchnie ze staropanieństwa” – orzekli medycy. I tak oto w jej życiu pojawił się niemłody – i niewierny – książę brunszwicki. Ona jednak, choć niczym Śpiąca Królewna do życia zbudziła się późno, postanowiła zawalczyć o siebie.
Niepiśmienna dziewczyna ze wsi rozkochała w sobie cara Piotra I i z dnia na dzień, jak Kopciuszek, została carycą Katarzyną I. Owinęła sobie męża wokół palca. „Oto, do czego prowadzi rozpusta”, westchnęła tylko, kiedy zazdrosny car sprezentował jej głowę kochanka w słoju.
Elżbieta Bawarska, zwana Sissi, nie dała zatruć sobie życia „Złej Macosze” – swojej teściowej Zofii. Buntowała się na każdym kroku. Urządziła nawet w cesarskim pałacu… salę gimnastyczną ze sprzętem do ćwiczeń.
Anna Moczulska swojej książce opisuje baśniowe scenariusze, które rozegrały się naprawdę w życiu kobiet znanych z kart historii: Anny Jagiellonki, Marii Tudor, Barbary Radziwiłłówny, Joanny Szalonej i wielu innych.



Świetna książka, która w bardzo przystępny sposób przekazuje losy Pań żyjących na przestrzeni wieków. Ciekawym zabiegiem był też podział na rozdziały o tytułach bajek np. Piękna i Bestia. Dodatkowym atutem są fotografie i wizerunki sławnych kobiet. Język książki jest przystępny i ciekawy. Jeśli autorka napisze jeszcze jakąś książkę - biorę w ciemno!


Pozdrawiam!!!




piątek, 21 lipca 2017

"Kwiat Diabelskiej Góry" Katarzyna Enerlich

Autor: Katarzyna Enerlich
Tytuł: Kwiat Diabelskiej Góry
Wydawnictwo: MG
Wyzwania: Tygodniowe Wyzwania Czytelnicze na FB- Kwiaty na okładce


Fabuła
Bohaterką książki jest czterdziestokilkuletnia Niemka, Inga. Urodziła się w Pustnikach, ale w latach siedemdziesiątych XX wieku wyjechała wraz z matką Rosemarie do Niemiec. Rodzinną ziemię, ich heimat, kobiety stopniowo wymazywały z pamięci. Wydawałoby się, że codzienność i wygodne życiem całkowicie zatrą wspomnienia mazurskiej ziemi. Tak było do momentu, gdy Rosemarie natknęła się w niemieckiej gazecie na wywiad z dawną gospodynią dworu Heimannów w przedwojennym Pustnicku. Stał się on inspiracją do powrotu na Mazury. Zanim jednak się tam wybiorą, na kamiennej plaży w słonecznej Bretanii Ingę zafascynuje pewien mężczyzna.
Czy tajemniczy Michael z bretońskiej plaży ma jakiś związek z historią przedwojennego Pustnicka? Czy tytułowy kwiat ligustru zerwany na Diabelskiej Górze może zmienić złą wróżbę i ocalić prawo dwóch kobiet, matki i córki, do prawdziwej miłości? Czy wszystko musi zacząć się i skończyć u podnóża Diabelskiej Góry?



Moje pierwsze spotkanie z tą autorką - udane. Jest to kawałek historii Mazur oraz ludzi tam mieszkających. Ciekawe jak potrafią się dziwnie pleść losy dawnych mieszkańców tej ziemi - ich potomków można spotkać w całej Europie. Główna bohaterka bardzo na początku mnie denerwowała - jej myslenie, postępowanie, ale potem w miare czytania coraz bardziej ją lubiłam :-) 



Dobra książka obyczajowa z kawałkiem historii naszego kraju. Polecam!


Pozdrawiam!!!

piątek, 30 czerwca 2017

Podsumowanie kwietnia i maja 2017

Cześć!

Dziś chciałam podsumować zaległe miesiące. Tak poźno dodaję to podsumowanie, ponieważ miałam zastój czytelniczy, ale powoli wszystko się zmienia i wróciłam do czytania :-)
Przez dwa miesiące przeczytałam tylko 4 książki :-(

Kwiecień:

1. "Lęk wysokości" Izabela Szolc - książka nijaka, nie zapada w pamięć. Nie warto czytać.
2. "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego" - polecam, szczególnie dla młodzieży.

Maj:

1. "Nie śpiewaj przy stole" Adriana Trigiani - wspomnienia autorki o ukochanych babciach. Lektura nie obowiązkowa
2. "Legendarna posiadłość" Heather Graham - polecam dla fanów zagadek i historii :-)

Pozdrawiam!!!

wtorek, 20 czerwca 2017

"Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego" Wiktor Krajewski, Maria Fredro-Boniecka

Autor: Wiktor Krajewski, Maria Fredro-Boniecka
Tytuł: Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego
Wydawnictwo: W.A.B.
Wyzwanie: Tygodniowe Wyzwania Czytelnicze na FB - Tytuł ma więcej niż 4 słowa



Książka obejmuje dziewięć opowiadań/wspomnień kobiet, którym przyszło żyć w trudnych czasach II Wojny Światowej. Na początek jest krótkie wprowadzenie o każdej z dziewczyn, gdzie się urodziła, czym się zajmowała przed wojną. Książka jest "reklamowana" jako szokujące wspomnienia - dla mnie nie są szokujące, są "wygładzone" podane w krótkiej, przystępnej formie dla czytelnika. Niestety nie zapamiętam za wiele z nich. Myślę, że to byłaby dobra lektura dla młodzieży, która chciałaby zapoznać się z  tym tematem. 
Zarzut mój do tej książki jest taki, że fotografie powinny być przed każdym rozdziałem ze wspomnieniami. Niestety są zebrane wszystkie razem, a podczas czytania miło by było zobaczyć kto opowiada. 

Pozdrawiam!

sobota, 15 kwietnia 2017

Podsumowanie marca 2017

Cześć!

Dziś baaaaardzo mocno spóźnione podsumowanie marca. Ostatnio nie mam weny, żeby czytać i żeby pisać. W kietniu wstyd się przyznać, ale nie przeczytałam jeszcze ani jednej książki.

W marcu nie kupowałam książek - nic mi nie wpadło w oko. 

Przeczytałam całkiem sporo, bo 7 książek:

1. "Zamknij oczy" Sophie McKenzie - świetna!! Gorąco polecam.
2. "Dar z Bretanii" Marjorie Price - miło się czytało, ale nie zapadnie w pamięć.
3. Czytamy w oryginale wielkie powieści "Pollyanna" - do nauki angielskiego, łatwo się czytało.
4. "Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś" praca zbiorowa - totalna porażka, książka o niczym. Nie warto!
5. "Lawendowy pokój" Nina George - rozczarowałam się. Zdecydowanie lepsza jest "Księżyc nad Bretanią"
6. Czytamy w oryginale wielkie powieści - "Rozważna i romantyczna" - do nauki angielskiego, trudna w czytaniu.
7. "Śmierć na raty" Lisa Jackson - wątek romantyczny dość infantylny, zagadka kryminalna podobała mi się. Nie jest to wybitna pozycja. Przyjemna na odstresowanie.

Pozdrawiam!!!!
Wesołych Świąt!

sobota, 25 marca 2017

"Lawendowy pokój" Nina George

Autor: Nina George
Tytuł: Lawendowy pokój
Wydawnictwo: Otwarte
Wyzwanie: Wyzwania u Ejotka - Przed i Po (Prolog/Epilog), Przeczytaj książkę, która ma w tytule - kolor, Tygodniowe Wyzwania Czytelnicze na FB - Książka na literę L.


Fabuła
W swojej księgarni – o wiele mówiącej nazwie "Apteka Literacka" – Jean Perdu sprzedaje książki tak jak farmaceuta medykamenty. Umiejętnie rozpoznaje, co ktoś nosi w sercu, i proponuje odpowiednią fabułę na konkretny problem. Nie potrafi jednak uleczyć własnego cierpienia, które zaczęło się pewnej nocy wiele lat temu, kiedy odeszła od niego ukochana kobieta.

Wszystko się zmienia, gdy Jean w końcu otwiera pozostawiony przez nią list. Wcześniej nie miał odwagi go przeczytać…

Książka zdecydowanie mniej mi się podobała niż "Księżyc nad Bretanią".  Razem z głównym bohaterem dowiadujemy się co stało się z kobietą jego życia, przeżywamy z nim zaległą żałobę po stracie miłości. Z jednej strony jest to powieść smutna, ponieważ pokazuje nam stratę, żałobę a z drugiej jest to powieść dająca nadzieję. Jean Perdu dostaje impuls i dzięki niemu rusza w podróż, zmienia swoje życie, szuka sensu, ale też otwiera się nowych ludzi i nową miłość. Jest to powieść drogi.

Pozdrawiam!


środa, 8 marca 2017

"Zamknij oczy" Sophie McKenzie

Autor: Sophie McKenzie
Tytuł: Zamknij oczy
Wydawnictwo: Sonia Draga
Wyzwanie: Tygodniowe Wyzwania Czytelnicze na FB: Czarna okładka



Fabuła:

Geniver Loxley urodziła martwą córkę, Beth i po ośmiu latach wciąż nie może się z tego otrząsnąć. Podczas gdy jej mąż Art z powodzeniem rozwija swoją firmę, ona ani na chwilę nie przestaje myśleć o Beth, nie może też ponownie zajść w ciążę… Pewnego dnia świat Gen zostaje przewrócony do góry nogami. Na progu jej domu staje obca kobieta i przekazuje wiadomość, której pragnęła najbardziej na świecie: że Beth żyje. Że czeka gdzieś na matkę, by ją odnalazła…
To szalone. Niewiarygodne. Ale po co ktoś miałby wymyślać takie historie? Ignorując ostrzeżenia męża i przyjaciółki, Gen pozwala sobie na nadzieję – nadzieję, która wpędza ją w obsesję. Ma w głowie zupełny chaos, czuje jednak, że musi dotrzeć do prawdy.
Tylko komu może zaufać? I dlaczego Art nie chce jej pomóc? Chce oszczędzić jej cierpień czy czegoś groźniejszego? Czy Beth naprawdę żyje? I jeśli tak, to kto i dlaczego odebrał ją matce?




Od pierwszych stron książki czułam emocje głównej bohaterki. Jej niepokój, żal i ogólną niemożność ruszenia "do przodu" po śmierci dziecka. Autorka bardzo sprawnie przekazuje nam emocje, na początku dawkuje informacje o przeszłości. Ale w pewnym momencie wszystko przyspiesza, jedna poszlaka prowadzi do kolejnej. Świetny thriller, bardzo mocno trzyma w napięciu do ostatniej strony. Czytając chciałam się dowiedzieć więcej i więcej. Dla mnie niezrozumiałe było to, że najbliższe osoby Gen nie chcą jej pomóc wyjaśnić przeszłości. Jakie mają w tym motywy? 



Gorąco polecam!!!!

sobota, 4 marca 2017

Podsumowanie lutego 2017

Witam,

na początek zacznę od tego ile książek przeczytałam w lutym - 5.  Uważam, że to bardzo dobry wynik, bo przecież luty to najkrótszy miesiąc w roku.

1. "Obrońcy skarbów" Robert M. Edsel, Bret Witter -  Co się działo z obrazami, klejnotami, świecznikami, gobelinami oraz innymi zagrabionymi skarbami przez Nazistów? Książka przedstawia losy paru osób zajmujących się szukaniem tych skarbów pod koniec II WŚ, Ciekawe, ponieważ na ten aspekt jakoś wcześniej nie trafiłam. Mam jednak zarzuty do autorów o całkowite pominięcie polskich żołnierzy, którzy również walczyli o wolność Europy m.in. pod Monte Cassino. Jest również film z doborową obsadą.
4. "Pewnej nocy we Włoszech" Lucy Diamond -  Przyjemnie się czytało, ale akcja działa się w Wielkiej Brytanii, choć tytuł sugeruje Włochy. Jednak w książce są wątki związanie z tym krajem: kurs włoskiego, włoskie jedzenie. Historie trzech kobiet jak dla mnie były wyważone, nie przesłodzone. 


Przybyło do mnie pięć książek.


"Kamienny Anioł" pochodzi z wymiany w grupie na FB. "Adventure" to zakup wyprzedażowy z marketu, a pozostałe trzy są z sklepu skupszop oferującego nowe i używane książki. "Pollyanna" oraz "Rozważna i romantyczna" to są książki do nauki angielskiego z serii czytamy w oryginale wielkie powieści.

Pozdrawiam!

niedziela, 26 lutego 2017

"Adventure. 17 niesamowitych wypraw. Część 2"

Autor: praca zbiorowa
Tytuł: Adventure 17 niesamowitych wypraw. Część 2
Wydawnictwo: National Geographic
Wyzwanie: Domowa biblioteczka


Fabuła:
Jak nazwać to coś w człowieku, co go pcha w nieznane i każe wytyczać własny szlak? Czy to ciekawość świata, głód adrenaliny, pragnienie przygody i życia na wyższych obrotach? A może wszystko razem? Odpowiedzi możesz znaleźć w tej książce. Oto trzymasz w ręku zbiór opowieści o wyprawach w różne zakątki ziemi, często trudno dostępne z powodów klimatycznych, geograficznych, politycznych. Ich uczestnicy mają świadomość, że nie będzie lekko, że może nawet posmakują ekstremum, ale niczego ten fakt nie zmienia. Wręcz przeciwnie, im trudniej - tym ciekawiej, tym większa satysfakcja później. Przedzierają się przez tropikalne puszcze, przemierzają pustynie, zdobywają szczyty i lodowce. Ile osób, tyle pomysłów na eksplorację świata. A jak wiadomo pomysłowość ludzka nie zna granic.

Moim zdaniem mocną stroną tej książki są zdjęcia. Poniżej wybrałam kilka:


 


Jak sam tytuł wskazuje jest tutaj 17 opowieści z wypraw z bliska i daleka. Niektóre są to samotne podróże a inne to w gronie bliskich przyjaciół, rodziny. Sposób opowiadania o nich jest różnorodny - są takie które były zbyt chaotyczne i przez co niezbyt ciekawe a inne wciągały mocno czytelnika.Dla mnie jest to taka próbka, kiedy któryś z podróżników chciałby wydać swoje wspomnienia w postaci książki i po przeczytaniu takiej krótkiej relacji wiem jaki styl ma autor i czy mnie ta opowieść zaciekawi na tyle żeby kupić książkę.

Jednym słowem: warto!

czwartek, 16 lutego 2017

"Widok z nieba" Clara Sanchez

Autor: Clara Sanchez
Tytuł: Widok z nieba
Wydawnictwo: Znak Literanova
Wyzwanie: Wyzwania u Ejotka - Tytuł z dowodu, Tygodniowe Wyzwania Książkowe FB - czerwona okładka, Domowa biblioteczka



Fabuła
Patricia to modelka, która mimo młodego wieku odniosła ogromny sukces. Z pozoru wszystko układa się po jej myśli, a ona sama wmawia sobie, że jest bardzo szczęśliwa. Jednak coraz częściej czuje, że dla rodziny jest przede wszystkim chodzącą kartą kredytową, a dla znajomych – ślicznym dodatkiem. 
Pewnego dnia, podczas niespokojnego lotu z New Delhi do Madrytu, poznaje Vivianę, ekscentryczną kobietę, która oznajmia modelce, że ktoś pragnie jej śmierci. Patricia nie traktuje tego poważnie. Do czasu.
Splot dziwnych i niepokojących zdarzeń sprawia, że musi zrewidować wyobrażenia, jakie miała o swoim życiu i o ludziach, którzy ją otaczają.



Książkę czyta się szybko, historia wciąga czytelnika. Na początku wydaje się, że główna bohaterka wiedzie szczęśliwe życie, ale to pozory. Na kolejnych kartach wyłania się prawdziwy obraz, niepracujący mąż - artysta, siostra oraz rodzice, dla których liczą się tylko pieniądze Patricii. Irytowała mnie Patricia, która dawała się wszystkim wykorzystywać a szczególnie mężowi. Malował obrazy, które nikt nie kupował, a nasza bohaterka robiła wszystko żeby on był zadowolony i uśmiechnięty, właściwie spełniała jego każdą zachciankę. Spotkanie z ekscentryczną Vivianą było momentem przełomowym. Od tego zdarzenia zaczęła się równia pochyła, która doprowadziła do swoistego oczyszczenia w życiu Patricii.


Pozdrawiam! 

sobota, 11 lutego 2017

"Pierwsza żona" Erica Spindler

Autor: Erica Spindler
Tytuł: Pierwsza żona
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Wyzwanie: Przeczytaj książkę, która ma w tytule: Liczbę

Fabuła
Bailey Browne, po stracie matki, jedzie na egzotyczną wycieczkę. Chce zaznać radości życia po jej stracie. Skromna dziewczyna z Nebraski jest zachwycona urzekającą przyrodą Karaibów i oszołomiona zainteresowaniem, jakie okazuje jej bardzo przystojny nieznajomy. Przedstawia się jako Logan Abbott i wkrótce oznajmia, że są sobie przeznaczeni. Bailey zakochuje się w Loganie i - wbrew podszeptom rozsądku - zgadza się wyjść za niego, mimo iż zna ukochanego krótko i powierzchownie. Po ślubie jadą do Luizjany. Tam znajduje się imponująca Abbott Farm, rodzinna posiadłość Logana, w której skład wchodzi znana stadnina koni. Szczęśliwą i entuzjastycznie nastawioną do przyszłości Bailey spotyka niemiła niespodzianka - siostra męża i jego najbliżsi współpracownicy odnoszą się do niej z dużym dystansem. W krótkim czasie Bailey dowiaduje się, że jest łudząco podobna do pierwszej żony Logana, zaginionej w tajemniczych okolicznościach. Niepokój Bailey pogłębia wiadomość o kilku przypadkach zaginięć młodych kobiet.

Na początku ciężko mi się było wgryźć w tę historię. Wydało mi się zbyt przesłodzone i infantylne, że po paru dniach znajomości główni bohaterowie biorą ślub. Jednak w miarę rozwijania się akcji książka coraz bardziej mi się podobała i od połowy zaczęła przyspieszać. Ostatnie strony przeczytałam już jednym tchem. Jak dla mnie rozwiązanie kto był mordercą było przekonujące i sam finał wydaje mi trafiony.

Polecam!

niedziela, 5 lutego 2017

"Dziewczyna z ogrodu" Parnaz Foroutan

Autor: Parnaz Foroutan
Tytuł: Dziewczyna z ogrodu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Wyzwanie: Przeczytaj książkę, która ma w tytule: Miejsce


Fabuła:

Opowieść o pożądaniu, obsesji i władzy, które doprowadzają do upadku zamożnej rodziny perskich Żydów w XX-wiecznym Iranie.

Pomimo wielkiego bogactwa i pozornego sukcesu, Asher – będący głową rodziny żyjącej w irańskim mieście Kermanshah – nie może doczekać się syna, którego pragnie ponad wszystko.
Jego młoda żona, Rakhel, musi mierzyć się z surowymi wymaganiami stawianymi kobiecie w społeczeństwie, w którym jej wartość ocenia się przez pryzmat zdolności do wydawania na świat zdrowych synów.
Zagubiona dziewczyna nie potrafi poradzić sobie z presją otoczenia, która pogłębia się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że dziecka spodziewa się jej szwagierka. Z czasem Rakhel zaczyna hodować w sobie zazdrość i mściwość, które na zawsze ją odmienią.
Wkrótce sfrustrowany Asher podejmuje fatalną w skutkach decyzję, która zaważy na losach całej rodziny i zatruje duszę Rakhel tak, że ta nie cofnie się już przed niczym, aby ocalić swój status.



Starsza kobieta mieszkająca w Stanach snuje swoje wspomnienia o życiu w Iranie. Jej wspomnienia są dość chaotyczne i z okruchów poznajemy koleje jej losów jak i losów jej  rodziny. To przede wszystkim opowieść o kobietach, które muszą żyć w takich czasach, gdzie nie mają żadnych praw. Jest tu np. pewna młoda kobieta, z którą mąż się rozwiódł i zostawił sobie dziecko a ją odesłał do braci. Ta dziewczyna nie ma wyboru, nie może się sprzeciwić , dochodzić swoich praw. 
Główna bohaterka Rachel nie może mieć dzieci, a o statusie żony decyduje ile da synów mężowi. Powoli staje się złośliwa, rozgoryczona a nawet szalona. Widzimy jej przemianę i jakim złym staje się człowiekiem. 

Jest to jednocześnie powieść piękna, ale też i bardzo smutna. 
Jak bardzo się cieszę, że mogę żyć tu i teraz i mogę być wolna i decydować o sobie. Takie książki uzmysławiają jaką trudną drogę musiały przejść kobiety i nadal muszą w pewnych zakątkach świata.

Autorka pisze tak, że już nie można się doczekać finału historii. Ciekawe jest to, że inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami ze swojej rodziny.

Gorąco polecam!

czwartek, 2 lutego 2017

Podsumowanie stycznia 2017

Hej!

Dziś chciałam się pochwalić ile książek udało mi się przeczytać w styczniu oraz co do mnie dotarło.
Zacznę od tego jakie książki do mnie przybyły:


"Odnaleziony świat" to pozycja z wymianki z grupy na FB.
Dwa tomy "Listów niezapomnianych" upolowałam na promocji w Znaku za niecałe 60 zł. Udało mi się zaoszczędzić ponad 40 zł :-)

Na moje lektury w miesiącu styczniu składają się:

1. "Skradziony czas" Anita Shreve - książka miała potencjał, ale moim zdaniem autorka nie wykorzystała tego. Czas II wojny światowej, zestrzelony lotnik, sekretny romans oraz wszechogarniający strach, zdrada i okrucieństwo Nazistów. Można przeczytać, ale nie jest to wybitna pozycja.

2. "Pustułka" Katarzyna Berenika Miszczuk - warto przeczytać!

3. "Złodziejka książek" Markus Zasuk - warto przeczytać!


5. "Dziewczyna z ogrodu" Parnaz Foroutan - warto przeczytać!

Pozdrawiam!

niedziela, 22 stycznia 2017

"Blogostan" Joanna Opiat-Bojarska

Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Tytuł: Blogostan
Wydawnictwo: Replika
Wyzwanie: Wyzwania u Ejotka-autor ze znakiem


Fabuła

Kiedy Internet staje się narzędziem manipulacji i nadużyć…


Dla Sylwii ucieczką od problemów: chłopaka myślącego tylko o zabawie, szefa zalegającego z wypłatą, matki niemogącej sobie poradzić ze zdradą męża oraz tajemnicy ojca, jest założenie bloga.
Początkowo to tylko forma rozrywki, jednak z czasem blogowanie wciąga dziewczynę coraz bardziej, stając się prawdziwą obsesją. 
Antidotum na kłopoty powoli staje się trucizną...


Książka dotyka parę problemów.
Dla Sylwii internet i jej blog jest na początku wytchnieniem, możliwością przelania myśli, ale potem staje się obsesją. Pisze bloga w pracy, nie może zasnąć bez przeczytania wszystkich komentarzy. Potrafi wyskoczyć z wanny i czytać, pisać....
Sylwia jest w związku z Mężczyzną Życia. Przypomina mi on cebulę - na kolejnych stronicach odkrywamy warstwy Patryka, z których wyłania się obraz "zgnilizny". Związek tych dwojga jest toksyczny, ale oboje brną w tą dziwną relację.
Czy jest możliwe znalezienie miłości w internecie dla osoby po 40-tce? Mama Sylwii poznaje w wirtualnym świecie mężczyznę - wydaje się on być ideałem, kulturalny, schludny, miły i wrażliwy. Ale czy tak jest naprawdę, czy można ufać takiej osobie?

Nie jest to może wybitna pozycja, ale przedstawia problemu jakich możemy doświadczyć w dzisiejszych czasach: uzależnienie od internetu, poszukiwanie miłości, zalegający z wypłatą szef, toksyczny związek oraz zdrada.


środa, 18 stycznia 2017

"Złodziejka książek" Markus Zusak

Autor: Markus Zusak
Tytuł: Złodziejka książek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wyzwanie: Tygodniowe Wyzwania Książkowe FB-książka wybrana przez innego użytkownika, oraz Przeczytaj książkę, która ma w tytule: Osobę oraz Domowa biblioteczka


Fabuła

Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…


Jak napisać kolejny raz o II Wojnie Światowej i śmierci w niebanalny sposób? Może czyniąc narratorem śmierć....
Mamy tu niemiecką dziewczynkę, która trafia do rodziny zastępczej i która podczas drogi do nowej rodziny traci braciszka, ale "zyskuje" pierwszą książkę. Mamy też przybraną niemiecką mamę - szorstką kobietę o dobrym sercu i niemieckiego papę, który jest gotowy do największych poświęceń. Po pewnym czasie dołącza do nich Żyd Max ukrywający się w piwnicy ich domu. Mamy też przyjaciela, towarzysza dziecięcych zabaw.

To książka o przyjaźni, o poświęceniu, o sile słów, o przypadku rządzącym naszym życiem i miłości. Ta miłość nie wychyla się na pierwszy plan, nie jest ckliwa, ale jest - otacza niemiecką rodzinę i ich przyjaciół.

Jest to też książka o strachu, śmierci, bólu i złodziejstwie. Śmierć towarzyszy cały czas naszej bohaterce zabierając na początek braciszka.

Kradzieże książek odmieniają życie Liesel - na początku uczy się pisać i czytać. A potem kradnie kolejne książki i stają się one wytchnieniem nie tylko dla niej.


Warto przeczytać!

środa, 11 stycznia 2017

"Pustułka" Katarzyna Berenika Miszczuk

Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
Tytuł: Pustułka
Wydawnictwo: W.A.B.
Wyzwanie: Tygodniowe wyzwania książkowe FB - Wydawnictwo W.A.B. oraz Przeczytaj książkę, która ma w tytule: Zwierzę



Fabuła

Na odciętej od świata rajskiej wyspie rozpoczyna się krwawa wyliczanka. Wśród jedenastu mieszkańców znajduje się morderca…
Członkowie bogatej i szanowanej rodziny Spyropoulosów są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Gdy niebo nad Wyspą Ptaków zasnuwają ciemne chmury, a na ziemię spadają pierwsze krople deszczu, rozpoczyna się seria morderstw. Każdy dzień obnaża kolejne rodowe sekrety, dotychczas skrzętnie ukrywane za zasłoną kłamstw i niedopowiedzeń. Spyropoulosowie pokażą swoje prawdziwe twarze.
Czy komuś uda się przeżyć i powstrzymać mordercę?


Książka zaczyna się niewinnie - weselem jednego z głównych bohaterów - potem akcja przenosi się na Wyspę Ptaków. Dlaczego taka nazwa? Mieszkają na niej pustułki czyli gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych. Poznajemy dysfunkcyjną rodzinę - matkę, byłą modelkę, której celem jest sprawowanie władzy absolutnej nad córką, ojca - zapracowanego szefa, dla którego liczy się władza i pomnażanie majątku oraz ich dwoje dzieci. Dalej są ciotka i jej obecny partner, asystent ojca, sekretarka i służba czyli gosposia i kamerdyner oraz przewoźnik. Ta cała "wielobarwna" grupka osób zostaje uwięziona na wyspie podczas sztormu, nie milkną złośliwości wśród nich, odżywają dawne konflikty, czuć w powietrzu agresję i wzajemną niechęć. Nagle po kolei umierają kolejni mieszkańcy wyspy - w pierwszej chwili wydają się to być nieszczęśliwe wypadki, ale są to morderstwa. Z każdym dniem kurczy się ilość rezydentów, ciała zostają przetransportowane, ślady zacierane, nie ma kontaktu z światem zewnętrznym. Atmosfera się zagęszcza a potem dowiadujemy się kto jest mordercą. Ale czy to na pewno jest takie proste? I właściwy morderca zatrzymany?
Książka skojarzyła mi się z kryminałem Agathy Christie  "I nie było już nikogo" (inny tytuł "Dziesięciu Murzynków") - odcięcie od świata na wyspie, bohaterowie, którzy po kolei giną. Pani Miszczuk brała inspiracje z najlepszego źródła. Jest to jej debiut, ale jakże świetny, podczas czytania nie można się oderwać. Zakończenie zaskakujące, chociaż ja od połowy książki zaczęłam podejrzewać kto może być mordercą.
Polecam gorąco miłośnikom kryminałów!

niedziela, 8 stycznia 2017

Plany czytelnicze na 2017 rok

Witam, 

dziś chcę się podzielić moimi planami na  ten rok.
Dalej będę uczestniczyć w wyzwaniach u Ejotka oraz  w Tygodniowych Wyzwaniach Czytelniczych na FB. Chciałabym w tym roku przeczytać 60 książek, ponieważ jeszcze nigdy tylu mi się nie udało (wiem bo liczę od ok 5 lat). 

Mam zamiar raz na kwartał przeczytać:

1. jedną książkę z domowej biblioteczki,
2. jedną książkę z listy BBC/klasykę,
3. dwa e-booki.

Znalazłam też ciekawe wyzwanie na blogu u Olgi z Wielkiego Buka - spróbuje też w tym uczestniczyć.

Kolejne wyzwanie, do którego chcę dołączyć to wyzwanie u https://wiedzmowa-glowologia.blogspot.com/p/wyzwanie-czytelnicze-2017.html

Pozdrawiam

sobota, 7 stycznia 2017

Najlepsze książki 2016 roku

Witam!

Postanowiłam wybrać trzy najlepsze książki, które przeczytałam w zeszłym roku. Kolejność przypadkowa :-)

1. "Morderstwo w Orient Expressie" Agatha Christie

Książka ta to klasyka sama w sobie. Podobała mi się zagadka i do końca nie wiedziałam kto jest mordercą,

2. "Mówiąc inaczej" Paulina Mikuła


Poradnik o poprawnym mówieniu napisany lekko, przystępnie. Z przyjemnością będę wracała do niego w przyszłości.

3. "Szmaragdowa tablica" Carla Montero"

Powieść nie łatwa.  Historia poszukiwania obrazu i odkrywania bolesnej przeszłości.  


Oraz jeszcze trzy książki, które zasługują na to, żeby o nich wspomnieć
1. " Góra Tajget" Anna Dziewit-Meller
2. "Tarabanie w Barbakanie" Papcio Chmiel Henryk Chmielewski
3. "Utracona i odzyskana" Lucy Foley



Pozdrawiam!


niedziela, 1 stycznia 2017

Podsumowanie 2016 roku

Witam,

w 2016 roku przeczytałam 57 książek. Brałam udział w wyzwaniu u Ejotka Pod Hasłem, ale nie w każdym miesiącu oraz należę do grupy na FB Tygodniowe wyzwania książkowe. Niestety nie udawało mi się czytać książek w tej grupie na czas. Mam sporo zaległości, ale moim celem na 2017 rok jest nadrobienie wyzwań.

W styczniu przeczytałam 5 książek a były to:

1. "Godziny" Michael Cunningham
2. "Lekcje francuskiego" Ellen Sussman
3. "To tylko facet" Anna Mazurkiewicz
4. "Drzewo morwy" Jude Deveraux
5. "Kruche szczęście" Lisa Tucker

W lutym udało mi się przeczytać 4 książki